Hledat
Zobrazit všechny

Historický exkurz EU

Historický exkurz EU

HISTORICKÝ EXKURZ PŘESHRANIČNÍCH PRACOVNÍKŮ

 

Pendlerova cesta - troška historického exkurzu EU

Mezníkem pro pracovně právní vztahy a jejich evropskou úpravu bylo přijetí Jednotného evropského aktu v roce 1986. Ve zkratce JEA, byl podepsán 17.2.1986 v Lucemburku a poté 28.2.1986 v Haagu. V platnost poté vstoupil v roce 1987 a sice 1.7. Byla to první z významných změn po podpisu Římských smluv.

Co se týče volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, kladl se v JEA důraz na to, aby byly odstraněny veškeré zbývající překážky obchodu tak, aby mohl vzniknout společný trh Evropských společenství, a to sice do konce roku 1992. Další ze změn byla taktéž změna společného celního sazebníku. Podobně jako nyní v „Schengenu“, došlo k odstranění kontrol zboží a osob na vnitřních hranicích těchto Evropských společenství. Vzájemně se více otevřely trhy, a došlo k odstranění státních monopolů, jako byla např. pošta.

Ke vstupu Rakouska do EU došlo 1.1.1995. O vstup do EU Rakousko již zažádalo v červenci 1989, na základě předtím pozitivně odhlasovaného referenda, ve kterém pro vstup do EU hlasovalo 66.6% obyvatel.

Poprvé se o vstupu ČR do EU začalo jednat v březnu 1998. Smlouva o přistoupení ČR do EU byla podepsána o 5 let později v Aténách, tehdejším prezidentem Václavem Klausem a Vladimírem Špidlou. Tato smlouva vstoupila v platnost 1.5.2004 a od té doby je ČR plnohodnotným a plnoprávným členem EU.

Po vstupu ČR do EU měli již všichni čeští občané možnost pracovat téměř ve všech členských zemí EU bez jakýchkoliv omezení. Až na Německo a Rakousko.

Zde bylo k více či méně profesím vyžadováno zejména pracovní povolení. Český občan má při žádosti o pracovní povolení v těchto zemích přednost před potencionálním žadatelem z třetích zemí – preferenční režim.

 

Základní postupy a možnosti pro získání pracovního povolení v Rakousku

  1.  Fachkräfte-Zullasung (Povolení pro kvalifikované pracovníky) Pracovní povolení pro kvalifikovanou pracovní sílu ve zjednodušené formě. Uplatňovalo se v případě, že na vnitřním trhu nebylo možné nalézt lidi s potřebnou kvalifikací v příslušné profesi. První krok musel být vždy proveden zaměstnavatelem, který na AMS (rakouský pracovní úřad) musel podat žádost o pracovní povolení, a zároveň dodat všechny dokumenty (kopii OP či pasu + úředně ověřený překlad dokumentu, který dokládá vzdělání a kvalifikaci uchazeče ke způsobilosti k vykonávání dané profese)
  2. Beschäftigunsbewilligung (Povolení k zaměstnání) Toto je platné na dobu 12 měsíců, a to je a pouze pro jednoho specifického zaměstnavatele a konkrétní pracovní místo.Může být taktéž vydáváno sezónním pracovníkům v oboru např. gastronomie, a to na dobu 24-26 týdnů. Podmínky jsou podobné jako u předchozího postupu. Nejdříve je pro uchazeče nutné nalézt potencionálního rakouského zaměstnavatele, který opět musí provést první krok. Toto povolení může být vystaveno jen tehdy, nelze-li na ono pracovní místo obsadit někoho z řad nezaměstnaných na rakouském AMS, nebo v Rakousku žijící pracovní silou. Musí být dodrženy platové a mzdové podmínky a dále také pracovně - právní předpisy. Vydání tohoto pracovního povolení může trvat většinou 6 týdnů.
  3. Freizügigkeitsbestätigung (Potvrzení o volném pohybu) Tento typ povolení ukládá možnost neomezeného přístupu na rakouský trh práce, neomezený taktéž časově. Má-li občan EU nebo občan z třetí země pracovní povolení trvající minimálně 12 měsíců, má právo na AMS zažádat o tento typ pracovního povolení, stejně tak může činit manžel či manželka tohoto občana. Teprve od 1.5.2011 skončilo pro všechny nové země EU, tedy ty, které vstoupily od roku 2004 včetně, logicky i Českou Republiku, přechodné období, kdy občané k některým profesím v Rakousku a Německu potřebovali nutné pracovní povolení.

Komentáře
Vložte svůj komentář Zavřít